Co powoduje jaskrę?

Jaskra jest chorobą oczu, w której dochodzi do nieodwracalnego uszkodzenia nerwu wzrokowego (nerwu, który zbiera impulsy generowane przez wzrok i przekazuje je do mózgu) prowadzącego do stopniowej utraty wzroku i ślepoty. W większości przypadków jest to spowodowane wzrostem ciśnienia wewnątrzgałkowego (ciśnienie wewnątrz oka), które nie ma nic wspólnego z ciśnieniem krwi.
Jaskra zwykle rozwija się bez objawów, a ponieważ nie powoduje żadnych dolegliwości, chory może skonsultować się z lekarzem, gdy jest już za późno. Jaskra zwykle dotyka obu oczu, choć w jednym oku może być poważniejsza niż w drugim. Jest to druga po zaćmie główna przyczyna ślepoty na świecie.
Co powoduje jaskrę?
Jaskra występuje częściej w starszym wieku i ma pewien komponent dziedziczny. Główną przyczyną jaskry jest podwyższone ciśnienie wewnątrz oka (ciśnienie wewnątrzgałkowe). W normalnych warunkach ciśnienie wewnątrzgałkowe pozostaje stabilne, ponieważ istnieje równowaga między produkcją cieczy wodnistej a jej eliminacją. Wodnik to płyn produkowany przez oko, który odżywia rogówkę i soczewkę oraz zapewnia ciśnienie niezbędne do utrzymania kulistego kształtu gałki ocznej. Gdy jego produkcja wzrasta lub jego odpływ jest utrudniony, może dojść do wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego.
Czasami jaskra spowodowana jest niedrożnością kanału, przez który eliminowana jest ciecz wodnista (znajdującego się między tęczówką a rogówką). Niedrożność może mieć nieznaną przyczynę lub być konsekwencją innej choroby:
- Dziedzicznie (najczęstsza przyczyna).
- Uraz oka.
- Poważne zakażenia oka.
- Niedrożność naczyń krwionośnych oka.
- Choroby zapalne oka.
- Powikłania wcześniejszych operacji oka (operacja zaćmy, operacja siatkówki).
Utrzymujący się przez dłuższy czas wzrost ciśnienia może uszkodzić gałkę oczną w jej najsłabszym punkcie, czyli w miejscu wyjścia nerwu wzrokowego, uciskając i uszkadzając komórki nerwowe. W zależności od liczby uszkodzonych komórek nerwowych, traci się więcej lub mniej wzroku. Gdy zniszczenie jest całkowite, następuje ślepota.
Jakie są objawy jaskry?
Większość chorych na jaskrę nie ma żadnych objawów. Pierwszym objawem jest zwykle utrata widzenia w bocznych obszarach pola widzenia. W zależności od ciężkości podwyższenia ciśnienia wewnątrzgałkowego, utrata wzroku może nastąpić w okresie od 2 do 5 lat. Dzieci z jaskrą wrodzoną mają zwykle nieprzejrzyste oczy, dużą wrażliwość na światło i nadmierne łzawienie. Metody leczenia jaskry znajdziesz tutaj.