Dlaczego najtańsze okulary przeciwsłoneczne są niebezpieczne?
Okulary przeciwsłoneczne pełnią główną funkcję, jaką jest ochrona oka przed promieniowaniem świetlnym, niestety w wielu przypadkach większą wagę przykłada się do funkcji estetycznej i symbolicznej.
Dobre okulary przeciwsłoneczne muszą spełniać oba kryteria, zarówno dostosowywać się do naszej estetyki i gustów, jak i chronić nasze oczy, dlatego przy ich zakupie należy wziąć pod uwagę szereg szczegółów i zweryfikować informacje zawarte na ich etykietach.
Dlaczego najtańsze okulary przeciwsłoneczne są niebezpieczne?
Według badań, 90% okularów przeciwsłonecznych kupowanych na pchlich targach lub w internecie nie chroni przed promieniami słonecznymi. Soczewki okularów przeciwsłonecznych nie chronią tylko dlatego, że są ciemne, muszą chronić przed promieniami ultrafioletowymi (UV).
Reguluje to europejska norma UNE-EN 1836 z 2006 roku, która zawiera szereg norm, które okulary przeciwsłoneczne muszą spełnić przed wprowadzeniem na rynek, m.in. testy mechaniczne, które muszą przejść okulary (aby ocenić możliwość odkształcenia oprawki) czy testy spektrofotometryczne (które analizują ich zdolność do filtrowania światła widzialnego i UV).
Okulary przeciwsłoneczne, które ze względu na swój kolor jedynie zmniejszają natężenie światła, nie chroniąc przed promieniami UV, są bardziej niebezpieczne niż nie noszenie niczego w ogóle, ponieważ źrenica, która kurczy się i rozszerza w zależności od natężenia światła, będzie się rozszerzać, oszukana przez „ochronę” soczewki, wpuszczając więcej promieniowania UV.
Uszkodzenia spowodowane nieodpowiednimi okularami nie są natychmiastowe, trwają kilka lat, ale w większości przypadków szkody są nieodwracalne. Niektóre zaburzenia widzenia i silne bóle głowy są również bezpośrednio spowodowane stosowaniem okularów przeciwsłonecznych, które nie posiadają odpowiednich filtrów.
Co powinieneś wiedzieć przed zakupem okularów przeciwsłonecznych?
- Oznaczenie CE: poświadcza, że produkt jest zgodny z przepisami dotyczącymi jakości i bezpieczeństwa, gwarantując jakość soczewek.
- Informacja o kategorii filtra przeciwsłonecznego: informuje o poziomie ochrony i zastosowaniu, do którego wskazane są okulary przeciwsłoneczne (może to być 0,1, 2, 3 i 4). Sprawdź, co warto wiedzieć o okularach dla kobiet
- Stopień ochrony przed promieniowaniem UV (promieniowanie niewidzialne): noszenie okularów bez zatwierdzonego filtra UV wiąże się z większym ryzykiem niż bezpośrednia ekspozycja na słońce.
- Informacje o produkcie: nazwa i adres producenta, instrukcja użytkowania, czyszczenia i konserwacji oraz ostrzeżenia dotyczące ochrony przed promieniowaniem UV.