12 czerwca 2021 0 komentarzy Leczenie, Witaminy

Minerały wspomagające prace oka

Żelazo

Żelazo jest jednym z najważniejszych minerałów dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Jedną z jego głównych funkcji jest tworzenie się czerwonych krwinek.

Jakie jedzenie zawiera żelazo? Minerał ten jest obecny w soczewicy, szpinaku, sezamie, soi, wątrobie kurczaka i krowy oraz ogólnie w czerwonym mięsie.

Wapń

Minerał znany ze swojego wkładu w zdrowie naszych kości to wapń. W przypadku oczu, wapń pomaga wzmocnić twardówkę, membranę pokrywającą zewnętrzną część gałki ocznej.

Jakie jedzenie zawiera wapń? Potas można spożywać jedząc orzechy, czarną fasolę, soczewicę, szpinak, kiwi, a przede wszystkim banany.

Selen

Selen pomaga w produkcji enzymu odpowiedzialnego za opiekę nad błonami komórkowymi, zmniejszając ryzyko wystąpienia wiekowej degeneracji plamki żółtej.

Jakie jedzenie zawiera selen? Selen znajduje się w żywności, takiej jak pszenica, drożdże piwowarskie, czosnek, jaja, czerwone mięso i owoce morza.

Cynk

Ten minerał jest niezbędny do transportu witaminy A z wątroby do siatkówki do produkcji melaniny, barwnika ochronnego oczu. Cynk ma wysokie stężenie w oczach, szczególnie w siatkówce i naczyniówce.

Jakie jedzenie zawiera cynk? Żywność zawierająca cynk to orzechy, ryż, kukurydza, małże, ostrygi.

Spożywanie witamin i minerałów bez wątpienia pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu zdrowia oczu. Ważne jest jednak, aby udać się na coroczne badanie okulistyczne do lekarza okulisty w celu kompletnego zbadania oczu.


Udostepnij: