7 czerwca 2021 0 komentarzy Dolegliwości

Nadciśnienie oczne

Nadciśnienie oczne jest główną przyczyną jaskry, która może prowadzić do nieodwracalnej ślepoty, jeśli nie zostanie wykryta i leczona w odpowiednim czasie. Często uważa się, że nadciśnienie oczne jest związane z wysokim ciśnieniem krwi, ale tak naprawdę nie ma bezpośredniego związku między ciśnieniem krwi a posiadaniem wysokiego ciśnienia w oku. Możesz mieć wysokie ciśnienie krwi i niskie ciśnienie w oku i na odwrót, ponieważ są to dwa różne rodzaje ciśnienia, które są regulowane przez różne systemy. Istnieją jednak badania, które wskazują na związek między nadciśnieniem tętniczym w oczach a chorobami układu krążenia.

Co wpływa na rozwój tej choroby?

Wiek. Jest to główny czynnik ryzyka. Im jesteś starszy, tym bardziej prawdopodobne, że będziesz cierpiał na nadciśnienie oczne.

Historia rodziny. Posiadanie w rodzinie pierwszego stopnia przypadków nadciśnienia ocznego lub jaskry zwiększa ryzyko jej rozwoju od trzech do pięciu razy.

Problemy z oczami. Krótkowzroczność zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia nadciśnienia ocznego. Za czynniki ryzyka uważa się również posiadanie cienkiej rogówki lub dalekowzroczność.

Sterydy. Używanie sterydów w wysokich dawkach przez długi czas może zwiększyć ciśnienie w oku.

Jak rozpoznaje się nadciśnienie w oczach?

Testem wykrywającym nadciśnienie oczne jest tonometria. Jest to bardzo prosty, szybki i bezbolesny test, który wszyscy okuliści wykonują na rutynowych badaniach kontrolnych. Wykonuje się to na lampie szczelinowej, maszynie w której pacjent umieszcza głowę, aby okulista mógł zbadać jego oczy.

Nadciśnienie oczne może uszkodzić nerw wzrokowy, który jest „kablem” łączącym oko z mózgiem i przekazującym informacje z oka do mózgu.”


Udostepnij: