14 czerwca 2021 1 Comment Dolegliwości, Leczenie

Objawy i leczenie astygmatyzmu

Znane jako jedno z najczęstszych zaburzeń wzroku, wraz z krótkowzrocznością i dalekowzrocznością, w tym artykule wyjaśnimy czym jest astygmatyzm i dlaczego ludzie, którzy na niego cierpią – niezależnie od tego, czy są dziećmi czy dorosłymi – mają niewyraźny wzrok. W celu pogłębienia naszej wiedzy zajmiemy się najważniejszymi objawami tej choroby.

Czym jest astygmatyzm?

Jest to stan, który występuje w przypadku błędu refrakcji oka, spowodowanego niedoskonałością pewnej części rogówki lub jej soczewki. Ta niedoskonałość generuje zniekształcenia w sposobie koncentracji promieni świetlnych na siatkówce oka, a siatkówka odbierając zniekształcone promienie światła, wytwarza w konsekwencji błędne impulsy, które są przekazywane do mózgu. Stąd stan ten przejawia się w niewyraźnym widzeniu w każdej odległości.

Nadciśnienie oczne

Do najczęstszych objawów doświadczanych przez osoby z tym schorzeniem należą:

Niewyraźne widzenie, najczęstszy objaw tej choroby oka
Trudności z dostrzeżeniem drobnych szczegółów zarówno na bliskich, jak i na odległych obiektach
Trudności z prawidłowym widzeniem podczas jazdy w nocy
Częste bóle głowy

Leczenie astygmatyzmu

Okulary: W prawie wszystkich przypadkach można znacznie poprawić jakość widzenia poprzez noszenie odpowiednich okularów. Zawierają one soczewkę, która korygują zniekształcenia występujące w sposobie, w jaki promienie światła docierają do oka.

Soczewki kontaktowe: U niektórych pacjentów widzenie poprawia się znacznie bardziej, jeśli używają oni soczewek kontaktowych zamiast okularów. Zapewniają one nie tylko wyraźniejsze widzenie, ale także dają osobie szersze pole widzenia.


Udostepnij: