Objawy i leczenie astygmatyzmu
Znane jako jedno z najczęstszych zaburzeń wzroku, wraz z krótkowzrocznością i dalekowzrocznością, w tym artykule wyjaśnimy czym jest astygmatyzm i dlaczego ludzie, którzy na niego cierpią – niezależnie od tego, czy są dziećmi czy dorosłymi – mają niewyraźny wzrok. W celu pogłębienia naszej wiedzy zajmiemy się najważniejszymi objawami tej choroby.
Czym jest astygmatyzm?
Jest to stan, który występuje w przypadku błędu refrakcji oka, spowodowanego niedoskonałością pewnej części rogówki lub jej soczewki. Ta niedoskonałość generuje zniekształcenia w sposobie koncentracji promieni świetlnych na siatkówce oka, a siatkówka odbierając zniekształcone promienie światła, wytwarza w konsekwencji błędne impulsy, które są przekazywane do mózgu. Stąd stan ten przejawia się w niewyraźnym widzeniu w każdej odległości.
Do najczęstszych objawów doświadczanych przez osoby z tym schorzeniem należą:
Niewyraźne widzenie, najczęstszy objaw tej choroby oka
Trudności z dostrzeżeniem drobnych szczegółów zarówno na bliskich, jak i na odległych obiektach
Trudności z prawidłowym widzeniem podczas jazdy w nocy
Częste bóle głowy
Leczenie astygmatyzmu
Okulary: W prawie wszystkich przypadkach można znacznie poprawić jakość widzenia poprzez noszenie odpowiednich okularów. Zawierają one soczewkę, która korygują zniekształcenia występujące w sposobie, w jaki promienie światła docierają do oka.
Soczewki kontaktowe: U niektórych pacjentów widzenie poprawia się znacznie bardziej, jeśli używają oni soczewek kontaktowych zamiast okularów. Zapewniają one nie tylko wyraźniejsze widzenie, ale także dają osobie szersze pole widzenia.
Nieuniknione jest udanie się do lekarza aby wyleczyć astygmatyzm. Wzrok to poważna sprawa.