11 czerwca 2021 0 komentarzy Okulary

Rodzaje okularów przeciwsłonecznych

Większość okularów lub okularów słonecznych jest przeznaczona do ochrony oczu przed szkodliwym działaniem słońca. Jednakże, o ile etykiety na szkle słonecznym często obiecują ochronę przed promieniowaniem ultrafioletowym i innymi rodzajami naturalnego promieniowania, nie zawsze tak jest.

Długotrwała ekspozycja na promienie UV powoduje zaburzenia wzroku, takie jak zapalenie spojówek, zwyrodnienie plamki żółtej i zaćma. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), z 16 milionów przypadków ślepoty spowodowanej zaćmą, około 3 miliony są spowodowane ekspozycją na słońce. W związku z tym stosowanie odpowiedniej ochrony pomaga zapobiegać chorobom oczu i komplikacjom, a także ich całkowicie unikać. Przy zakupie okularów przeciwsłonecznych należy zawsze preferować te z 99% ochroną. Długotrwała ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe (UV) jest związana z rozwojem katarakty i guzów oczu i nowotworów. Zarówno plastikowe, jak i szklane okulary przeciwsłoneczne absorbują światło UV, ale absorpcję tę można poprawić poprzez dodanie substancji chemicznych do materiału soczewki podczas produkcji lub poprzez nałożenie specjalnych powłok.

Soczewki polaryzacyjne.

Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją zapobiegają odbiciom światła, które odbijają się od gładkich powierzchni, takich jak chodnik, szyby samochodowe, powierzchnie chromowane lub woda, które dostają się do naszych oczu. Soczewki tego typu są szczególnie przydatne podczas czynności takich jak jazda samochodem czy łowienie ryb.

Polaryzacja nie ma nic wspólnego z pochłanianiem światła UV, ale wiele spolaryzowanych soczewek łączy się teraz z substancją blokującą promieniowanie UV. Przy zakupie tego typu soczewek należy zwrócić uwagę na etykietę, aby upewnić się, że okulary zapewniają maksymalną ochronę przed promieniowaniem UV.

Ciemne soczewki.

Jeśli jesteś wystawiony na bardzo jasne warunki oświetleniowe, zaleca się wybranie ciemniejszej pary okularów słonecznych. Kolor i stopień ciemności nie mówią nic o zdolności soczewek do blokowania światła UV, ale są one bardzo korzystne w warunkach, w których światło naturalne jest oślepiające.

Soczewki z powłoką lustrzaną

Lustrzane okulary przeciwsłoneczne mają na zwykłej soczewce cienkie warstwy różnych powłok. Chociaż te typy soczewek zmniejszają ilość światła docierającego do oczu, nie oznacza to, że całkowicie chronią przed promieniowaniem UV.


Udostepnij: