Wpływ gier komputerowych na nasz wzrok
Gry komputerowe stanowią obecnie bardzo popularną formę rozrywki, zarówno wśród dzieci i młodzieży, jak i osób dorosłych. Użytkownicy mają do wyboru wiele ich rodzajów, wśród których znajdują się m.in. gry edukacyjne, logiczne, sportowe, strategiczne, a nawet kasyna internetowe. Choć taka forma spędzania wolnego czasu może wydawać się bardzo atrakcyjna, szczególnie w dobie pandemii, to należy pamiętać, że niesie ona też ze sobą określone konsekwencje. Szczególnie jeżeli przesiadujemy przed ekranem komputera zbyt długo.
Świat gier komputerowych – przestrzeń dla każdego
Różnorodność gier komputerowych sprawia, że każdy znajdzie wśród nich coś dla siebie. Dlatego grają w nie zarówno dzieci i młodzież, jak i dorośli. Młodszych graczy zainteresować mogą na przykład gry logiczne lub edukacyjne, a starszych gry strategiczne, sportowe lub kasyna internetowe. Należy jednak pamiętać, że mają one zarówno pozytywne, jak i negatywne strony. Poszczególne gry komputerowe mogą stymulować rozwój dziecka, uczyć je przeprowadzania logicznej analizy, podejmowania decyzji oraz szybkiego myślenia. Mogą korzystnie wpłynąć również na naukę czytania i liczenia oraz ćwiczenia pamięci. Stymulują też rozwój koordynacji wzrokowo-ruchowej. Z drugiej jednak strony, mogą też pobudzać do zachowań agresywnych, prowadzić do uzależnień i powodować różnego rodzaju dolegliwości ze strony narządu ruchu. Poświęcanie im zbyt dużej ilości czasu, może również negatywnie wpływać na wzrok. Zdaniem wielu ekspertów, zbyt długi czas spędzany przed ekranem komputera, może nawet prowadzić do krótkowzroczności.
W jaki sposób gry komputerowe oddziałują na nasz wzrok?
W pierwszej kolejności należy podkreślić, że problemy ze wzrokiem związane z użytkowaniem komputera, nie wynikają ze szkodliwości promieniowania wytwarzanego przez monitor, a z faktu, że wzrok gracza skupiony jest przez dłuższy czas w stałej odległości. Wskutek tego dochodzi do zwiotczenia gałki ocznej, a to z kolei pogarsza wzrok. Kolejną kwestią jest nawilżenie rogówki oka, które w normalnych warunkach dokonuje się poprzez rozprowadzenie wydzieliny łzowej po jej powierzchni w czasie mrugania. Tymczasem podczas gry, gdy nasz wzrok utkwiony jest w monitorze, mrugamy znacznie rzadziej, wskutek czego dochodzi do przesuszenia dolnej powierzchni gałki ocznej.
Zbyt długi czas spędzany przed ekranem komputera, prowadzi do zmęczenia i podrażnienia oczu, które zaczynają przeważnie w takich sytuacjach piec i swędzieć. Mogą też pojawić się takie objawy jak suchość oka, zamazany obraz i podwójne widzenie. Czasami pojawiają się również dolegliwości bólowe, zarówno oczu, jak i całej głowy. Najgroźniejszą konsekwencją przemęczania oczu godzinami spędzanymi przed monitorem komputera, jest jednak krótkowzroczność, która osłabia widzenie, a w skrajnych przypadkach prowadzi do całkowitej ślepoty.
Należy pamiętać, że choć powszechnie przyjęło się, że gry komputerowe niosą ze sobą negatywne konsekwencje głównie wśród dzieci i młodzieży, to objawy powodowane zbyt intensywnym użytkowaniem gier komputerowych, bardzo często występują też u osób dorosłych, szczególnie tych noszących soczewki kontaktowe i cierpiących na różne schorzenia oczu. Istnieje bardzo dużo gier dla starszych graczy, takich jak kasyna online, czy rozmaite gry sportowe lub logiczne. Wiele osób odwiedza kasyna online ze względu na bonusy. przykładowo, darmowe spiny w kasynie mogą nam zapewnić długą grę na slotach za środki bonusowe. Niezależnie od formy, zawsze wskazany jest umiar w grze, jednak poszczególne z nich mogą znacznie bardziej w porównaniu z innymi, męczyć wzrok. Mowa tu przede wszystkim o agresywnym, dynamicznych grach.
Gry komputerowe psują wzrok – mit czy prawda?
Negatywny wpływ zbyt długiego i intensywnego grania w gry komputerowe na wzrok, potwierdza wielu ekspertów. Należy jednak podkreślić, że brak jest pełnej zgody w tej kwestii. W liczny debatach podważa się bowiem to założenie. Zwolennicy teorii zakładającej, że gry komputerowe prowadzą do krótkowzroczności, opierają się na fakcie, że gracza dzieli od ekranu dość niewielka odległość. Wada ta może mieć charakter wrodzony lub nabyty. W drugim przypadku zakłada się, że długotrwałe wpatrywanie się w bliskie obiekty, wprawia układ mięśnia rzęskowego oka w stan ciągłego napięcia. Zdaniem szerokiej grupy specjalistów, może to prowadzić do rozwoju trwałej wady wzroku, poprzez nadwyrężanie struktur gałki ocznej. Badacze nie są jednak do końca zgodni w tej kwestii. Wykazano bowiem na drodze licznych badań naukowych, że nabytą krótkowzroczność może wywoływać nie tylko samo wpatrywanie się w ekran komputera, lecz także czytanie. Dla zwolenników gier, odkrycie to stało się jednoznaczne z tym, że gry są zdrowsze dla oka niż książki, tym bardziej, że raczej rzadko kiedy zamieszcza się w nich dłuższe fragmenty tekstu. Niemniej jednak nie należy tego odkrycia traktować jako zachęty do spędzania długich godzin przed grą, bez chwili przerwy. Te są bowiem konieczne, aby mięsień rzęskowy mógł odpocząć. Nawet jeżeli nie uszkadzamy go poprzez grę w sposób permanentny, to nie oznacza to, że nie ulega on zmęczeniu.
Argumentem, po który mogą jeszcze sięgnąć zwolennicy gier komputerowych, jest fakt, że wykorzystuje się je w leczeniu … wad wzroku, a dokładnie zaćmy. Eksperymentalne badanie naukowców z kanadyjskiego Uniwersytetu McMaster wykazało bowiem poprawę wzoru u pięciu z sześciu pacjentów, którzy wzięli udział w eksperymencie. Polegał on na graniu w wybraną grę komputerową (wybór padł na „Medal od Honor”) przez dwie godziny dziennie, pięć dni w tygodniu. Doświadczenie prowadzone było przez okres jednego miesiąca. Osoby, u których odnotowano poprawę, z większą łatwością zaczęły rozpoznawać twarze, a także wodzić wzrokiem za poruszającymi się, niewielkich rozmiarów punktami. Niemniej jednak, nikomu nie udało się jeszcze zanegować faktu, że zbyt długie, nieustanne wpatrywanie się w monitor, zwyczajnie męczy wzrok.
Złoty środek – czy można grać w gry komputerowe, nie narażając wzroku?
Nie ma złotego środka, który sprawi, że długie godziny spędzone przed komputerem nie odbiją się negatywnie na naszym wzroku. Choć badania naukowe na temat wpływu gier komputerowych na wzrok nie są jednoznaczne, to ciężko jest zupełnie zanegować ich negatywne oddziaływanie. Faktem jest bowiem to, że równolegle do wzrostu popularności komputerów, wzrasta liczna wad wzroku wśród ich użytkowników.
Dlatego kluczowe zdaje się być to, aby gry użytkować jak wszystko inne – z umiarem. W przypadku dzieci ilość czasu spędzanego przed komputerem nie powinna przekraczać jednej godziny dziennie. Nie należy zatem grać zbyt długo. Istotne znaczenie w kontekście zapobiegania powikłaniom związanym z narządem wzroku, ma unikanie gier, które przybierają agresywną powstać. Zaleca się również, aby w pomieszczeniu, w którym znajduje się komputer, znajdowało się dużo zieleni, która neutralizuje szkodliwe oddziaływanie promieniowania, a jednocześnie jest to kolor kojący dla oczu. Osoby, które nie potrafią sobie odmówić długich wieczorów przed grą komputerową, a noszą okulary korekcyjne, mogą zaopatrzyć się w szkła antyrefleksyjne, wykluczające negatywnie wpływające na oczy odbicia światła od powierzchni szkieł okularów oraz ekranu. Rozwiązanie to poprawi komfort widzenia, jednak nie zastąpi przerw w grze, podczas których oko może odpocząć.